Exclusive offer: Enjoy free delivery on orders above 75GBP!
| POWER OPTIONS | 18W / 24W / 36W / 40W / 48W |
| LIGHT COLOUR | 6500K Daylight White |
| BRIGHTNESS | 3240 Lumens |
| WATERPROOF RATING | IP44 Waterproof |
| MATERIAL | Polycarbonate |
| STYLE | Modern Flush Mount |
| Brand | Alpha |
| Dimensions | 7.5"L x 7.5"W x 1.8"H |
| Light fixture | Close to Ceiling |
| Shape | Round |
| Room Type | Office, Bedroom, Kitchen, Living room,Hallway |
| Brand | Alpha Lights |
Base Material | Plastic |
Light Source | LED |
Color temperature | Warm White & Cool White |
Wattage | 24W |
| Application | Bedroom/Hotel/Residential/Kitchen/Stairwell/garage |
| Design | Product Dimensions |
| Round Ceiling Light (Cool White): | 180(D) * 40(H)mm |
| Round Slim Ceiling Light (Day Light): | 300(D) * 20(H) mm |
| Round Ceiling Light (Warm White): | 180(D) * 40 (H) mm |
| Round Ceiling Light (Cool White): | 280(D) * 28mm(H) |
| Square LED Ceiling Light: | 180(D) * 40 (H) mm |
| Round Ceiling Light (RGB): | 290(D)* 30 mm(H) |
Brand | Alpha lights |
Base Material | Plastic |
Dimensions | 300 (D) x 40 (H) mm |
Color temperature | Cool White (6000K) |
Wattage | 48W |
| Application | Bedroom , Hotel , Residential , Kitchen & Stairwell |
| Product Type | Sunrise Wake Up Lamp Alarm Clock |
| Power Supply | USB Powered (5V) |
| Light Modes | 7 Colours + Warm White |
| Special Features | Sunrise & Sunset Simulation, FM Radio, Snooze |
| Alarm Options | Natural Sounds, Beep Alarm, FM Radio |



